amputee rehab

Як фізично, так і морально – це один з найважчих етапів. Саме зараз дуже важливо для людини усвідомити, що життя триває, його можна і потрібно проводити активно. Встановлення особистих цілей і робота над собою – лише так можна отримати результат. І тут найкраще працює приклад «таких же як ти». Підтримка цих людей та їхній позитивний досвід зароджують відчуття, що «і я так зможу», допомагають подолати відчуття безпорадності, мотивують.

Тож, що головне в післяопераційному періоді?

Догляд за раною кукси – щоденні перев‘язки. Досить часто (особливо при травматичних ампутаціях) пацієнти мають кільканадцять операцій, часті хірургічні обробки кукси. Тут травматологам часто стає в пригоді чудо-апарат, що має назву VAC. Він працює за принципом вакууму, допомагаючи загоювати рану.

Лікування больового та фантомного синдрому. Крім болю безпосередньо в ділянці рани, майже 90% ампутацій супроводжуються ще й фантомним болем різної інтенсивності. Це біль в «ампутованій кінцівці». Може бути пекучий, стріляючий, викручуючий та ін. Частіше посилюється у вечірній та нічний час. Доведену ефективність у лікуванні фантомного болю мають прегабалін та габапентин в адекватних дозах. У важких випадках можуть бути використані наркотичні аналгетики, але тільки короткочасно. У зв‘язку з можливими побічними діями не рекомендується рутинно їх застосовувати. Можуть призначатися НПЗП (ібупрофен, кетопрофен, напроксен), хоч дані препарати є більш ефективними у лікуванні болю в куксі. Антидепресанти, психотерапія, дзеркальна терапія, фізична терапія – все це у комплексі допомагає зменшити фантомний біль.

Компресійна терапія кукси – починається на ранніх етапах згідно рекомендації лікаря. Допомагає зменшити набряк та сприяє формуванню кукси. Часто з початком еластичної компресії зменшується фантомний біль.

Фізична терапія – починається максимально рано, на 2-3-й день після операції за відсутності протипоказань. В основному – ізометричні вправи на збільшення сили м‘язів кукси, обсягу рухів у суглобі, тренування м‘язів спини та кінцівок, рівноваги. Навантаження від мінімального – і поступово зростає. При ампутації нижньої кінцівки вище колінного суглобу важливо лежати на животі по 15-30 хв 2-4 рази на добу (якщо немає протипоказань).

Покращення психо-емоційного стану. Робота з психологом, психотерапія, підтримка друзів, близьких.

Дотримання режиму активності та сну, здорове харчування. Розлади сну є дуже частими та в більшості асоційовані з супутніми тривожно-депресивними розладами, тому гігієна сну – на першому місці. При неефективності – медикаментозне лікування, когнітивно-поведінкова терапія.

Після зняття швів формується рубець та розпочинається наступний етап – підготовка до протезування.

Все зазначене вище є лише порадою, а не інструкцією до дій.

Література

  1. U.S. Department of Veteran Affairs, Department of Defense. VA/DoD Clinical Practice Guideline for Rehabilitation of Individuals with Lower Limb Amputation. Режим доступу: https://www.healthquality.va.gov/guidelines/Rehab/amp/VADoDLLACPG092817.pdf
  2. Zachary McCormick / Phantom Limb Pain: A Systematic Neuroanatomical-Based Review of Pharmacologic Treatment
  3. Physiopedia/Amputee Rehabilitation. Режим доступу: https://www.physio-pedia.com/Amputee_Rehabilitation

Tags:

Ще немає коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.